Teleskop Hubble kończy dziś 30 lat! W czym pomógł najważniejszy kosmiczny teleskop?

  • 24.04.2020, 10:28 (aktualizacja 17.08.2020, 11:50)
  • Wojciech Wieczorek
Teleskop Hubble kończy dziś 30 lat! W czym pomógł najważniejszy kosmiczny teleskop? Emisyjna Mgławica Orzeł – jedno z najsłynniejszych zdjęć teleskopu Hubble’a; źródło - strona https://hubblesite.org/
Jego właściwa historia zaczęła się 24 kwietnia 1990 roku. Od tego czasu porusza się po orbicie okołoziemskiej i dostarcza informacji z odległych zakątków kosmosu na Ziemię. Nazwany został na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a.

Jeśli ktoś chce oglądać kosmos to dobrze jest udać się nocą za miasto. Najlepiej jednak opuścić Ziemię i umieścić teleskop na orbicie, bo wówczas obraz jest dużo bardziej wyraźny. Właśnie to wydarzyło się trzydzieści lat temu.

Teleskop Hubble`a znajduje się 500 km nad ziemią. W ciągu dobry okrąża naszą planetę 15 razy. W przybliżeniu ma wielkość szkolnego autobusu i waży ponad 10 ton. 

Hubble to jedyny teleskop serwisowany przez astronautów w przestrzeni kosmicznej. Dotychczas odbyło się pięć misji serwisowych. 

Optyczny trzydziestolatek przeprowadził już półtora miliona obserwacji. Jest źródłem tysięcy prac naukowych. Przesłał ludzkości obrazy gwiazd, galaktyk, mgławic, supernowych, planet i innych ciał. Także takich powstałych krótko po wielkim wybuchu. Dzięki temu udało się lepiej zrozumieć w jaki sposób one powstają i ewoluują, a także zrozumieć ciemną materię.

To dzięki jego obserwacjom astronomowie dokonali przełomowego odkrycia, że tempo ekspansji wszechświata przyspiesza, a wiek wszechświata wynosi około 13,8 mld lat.

źródło: wikipedia.orgnaukawpolsce.pap.pl

 

Wojciech Wieczorek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe