Ratują życie dzikim zwierzętom i "szykują" je na powrót do natury

  • 15.08.2020, 11:57 (aktualizacja 17.08.2020, 13:22)
  • Wojciech Wieczorek
Ratują życie dzikim zwierzętom i "szykują" je na powrót do natury pikist.com
Ośrodek pomaga zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, wymagającym tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji. Celem pracowników jest, aby ich pacjenci mogli, po przeprowadzonym leczeniu, powrócić do środowiska naturalnego.

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja jest fundacją ze statusem organizacji pożytku publicznego, z siedzibą w Pomieczynie.

Rocznie przyjmuje do leczenia około 2000 poszkodowanych dzikich zwierząt. Pomaga im przez 365 dni w roku – w tym soboty, niedziele oraz święta. Jest jedynym tego typu na terenie pomorza. 

Aktualnie ośrodek przyjmuje około 30 nowych pacjentów każdego dnia. Opiekuje się niemalże 300 osobnikami. Wiele rannych zwierząt wymaga długoterminowego leczenia.

Profesjonalne, specjalistyczne wsparcie znajdą w nim między innymi : zwierzęta, które doznały urazu w starciu z pojazdami, ptaki które wpadły w szyby, druty, zwierzęta podtrute, zaatakowane przez domowe psy i koty, osierocone oseski i pisklęta. Ptaki, jeże, sarny, lisy, kuny, wiewiórki oraz wiele innych gatunków.

W zespole Ostoi znajdują się lekarze i technicy weterynarii, ornitolog, a także grupa wolontariuszy. Dokładają wszelkich starań, aby przywrócić zwierzęta do jak najlepszej kondycji, jak również robią co w ich mocy, aby zwierzęta nie przyzwyczajały się nazbyt do obcowania z ludźmi. Sam proces leczenia i rehabilitacji wymaga oczywiście bliskiego kontaktu z człowiekiem, jednak w późniejszym okresie zwierzaki przenoszone są do wolier, w których opiekun pojawia się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Celem tego jest odzyskanie przez zwierzęta ich naturalnej dzikości. Ponieważ w przyrodzie poradzą sobie działając poprzez swój instynkt, a nie za pomocą człowieka.

 

Jula Tarasewicz
źródło: trojmiasto.pl

 

 

Wojciech Wieczorek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe