Ślady DNA nieznanego gatunku człowieka odkryte w ludzkim genomie

  • 25.08.2020, 10:31
  • Wojciech Wieczorek
Ślady DNA nieznanego  gatunku człowieka odkryte w ludzkim genomie maxpixel
Podczas badań nad ludzkim kodem genetycznym naukowcy natrafili na fragment DNA pozostawiony przez tajemniczych przodków, należących do nieznanego jeszcze nauce, gatunku człowieka.

Prehistoryczne DNA w ludzkim genomie może należeć do Homo erectus, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.
 

„Genom tego wymarłego gatunku nigdy nie został rozkodowany w całości” – podaje Adam Siepel z Cold Spring Harbor Laboratory, jeden z autorów nowych badań, które ukazały się w „PLOS Genetics”.

Z najnowszych analiz wynika, że przodkowie współczesnych ludzi skrzyżowali się z neandertalczykami między 200 000 a 300 000 lat temu. Tak więc, znacznie wcześniej, niż uważano dotychczas. Do najlepiej znanych podobnych krzyżówek doszło ok. 50 tys. lat temu, gdy duża liczba Homo sapiens wyemigrowała z Afryki do Europy. Od wielu lat gromadzone są dowody na to, że ludzie i neandertalczycy krzyżowali się w czasie, gdy obie grupy znajdowały się w Europie. Właśnie tym sposobem wiele ludzkich genów pochodzi wprost od neandertalczyków.

Mapa krzyżowania się ludzkich gatunków
Naukowcy opracowali mapę krzyżowania się ludzkich gatunków sięgającą tysięcy lat. A to za sprawą coraz większej liczby danych na temat ludzkiego genomu oraz sekwencjonowaniu starszych próbek pobranych ze starożytnych skamieniałości. Fascynującym efektem badań jest odkrycie, iż  niektórzy wyspiarze na Pacyfiku, posiadają fragmenty DNA pochodzące od tajemniczego, starożytnego gatunku człowieka określonego jako denisowianin.

„ Staramy się zbudować kompletny model historii ewolucji każdego segmentu genomu” – mówi Siepel. 

Za sprawą zastosowania nowych metod obliczeniowych naukowcy mogą odnaleźć różne rekombinacje genomu oraz prześledzić,  jak trafił on do DNA.
Dokładnie  te badania ujawniły, że neandertalczycy zmieszali się Homo sapiens już nawet 300 000 lat temu. Wykazały również, że 1 proc. genomu denisowianina pochodzi od nieznanego dotychczas przodka ludzi, który żył ok. 1 mln lat temu.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Wojciech Wieczorek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe