Zamiast komarów zaproś jerzyka

  • 24.08.2020, 13:13
  • Wojciech Wieczorek
Zamiast komarów zaproś jerzyka
Wrocławski operator społecznościowy- Mobile Vikings zorganizował akcję "Jerzyki zamiast komarów". Rozdane były domki dla ptaków, które można zawiesić w swoim ogrodzie a nawet balkonie.

Jerzyki są naturalnymi wrogami komarów. W przeciągu doby jeden osobnik jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Zdecydowanie więc, jest to alternatywa stosowania chemicznych oprysków, które mogą szkodzić ludziom i przyrodzie. 


„Ten ptak nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie. Dawniej Jerzyki zamieszkiwały skały. Zaadaptowały się do warunków w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Niestety, w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się te miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Ważne jest, by zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki.” Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.

Jeżeli chcemy zaprosić Jerzyka na swoją posesję należy zwrócić uwagę na parę kwestii. Drewniane domki dla ptaków należy pomalować nietoksyczną farbą ochronną. Optymalna wysokość, na której powinna zawisnąć to 5-6 metrów. Ptakom należy zapewnić swobodny dostęp do budki, a jej wylot nie powinien być skierowany na południe. Jerzyki są towarzyskie. Lubią tworzyć małe kolonie, dlatego budki lęgowe powinno się montować w skupiskach - kilka skrzynek obok siebie w jednej linii, na przykład na ścianach bloków, wysokich kamienic, zaraz pod okapami balkonu czy tarasu.


Okres lęgowy rozpoczyna się u nich w maju. Wtedy to właśnie jest największe prawdopodobieństwo, że zamieszkają w przygotowanej przez nas budce. Jerzyki chętnie wracają w to samo miejsce, co zwiększa szansę, iż kwestia komarów w naszym otoczeniu zniknie na dobre.


 Źródło wroclaw.wyborcza.pl

 

Wojciech Wieczorek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe